Slovensko 1959 – černobílý obraz:
Zpěv ptáků zaniká v zesilujícím se zvuku automobilu s třemi pasažéry. Za volantem sedí muž, vedle něj žena a za nimi spokojeně spinká v peřince zabalené miminko. Žena je neslyšící, což je možné rozpoznat z posunků při komunikaci. Silnici, kudy auto projíždí, lemuje les ve stráni po levé straně a rovinaté pole po straně pravé. Automobil jede podezřele pomalu, až se zastaví u silného stromu, jediného, který je u cesty do pole.
Žena s pláčem vystupuje, bere do náruče spící dítě a odkládá je do travnatého porostu několik metrů od stromu. Poté spěšně nastupuje do vozu vstříc tragickému osudu, neboť auto nejede dopředu, ale couvá. Zastaví se až v patřičné vzdálenosti a znovu se rozjíždí. Po nárazu do stromu vyhasínají dva lidské životy. Zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Děj se barevným obrazem přesouvá do roku 1998.

Ostrava – Heřmanice (12. března 1998):
Věznici opouští muž středního věku. Z telefonní budky hovoří se známým zpěvákem. Scénu střídá osobní setkání. Končí velmi praktickou vybídkou: „Jožko, napiš o tom knihu.“

Komické scény z prostředí kulturních a sportovních akcí střídají komediálně dramatické scény z vyšetřování obviněného. DIVADLO U SOUDU za dveřmi číslo 307 (diagnóza bláznů) nabízí scény, jaké nelze vymyslet. Živě se o nich diskutuje v hospůdkách i za zdmi těch nejstřeženějších věznic. Diskuze se opakují, jakmile mezi roky 2006 – 2012 televizní zprávy oznamují, že za dramatických okolností umírají ti, kteří měli, jak se lidově říká, „prsty“ v udávání, obvinění či odsouzení nejen obžalovaného, ale i jedinečného projektu, včetně jeho příznivců. Mnozí hovoří o zásahu nejvyšší moci. Je tomu tak doopravdy?

Když už je zřejmé, že se příběh blíží ke svému konci, stále není zodpovězena otázka, jaké události následovaly v souvislosti s opuštěným dítětem u havarovaného vozidla …?!

Černobílý obraz z roku 1959 pokračuje v místě, kde skončil. Scény vhánějí do očí slzy dojetí i radosti. Slabá minutka před závěrečnými titulky nabízí velmi vzrušující barevnou scénu z prosince roku 2009.
Po více než padesáti letech se odehrává telefonát s archivářkou porodnice, která pouhými třemi slovíčky posílá tento příběh do ještě dramatičtějšího pokračování …

Závěrečné titulky doprovází ústřední píseň filmu „Když se ráno probouzím …“:

Zájem o příběh projevuje nejen Slovenská televize:

Závěrečné titulky doprovází ústřední píseň filmu „Když se ráno probouzím …“:

zpět na OBSAH